„Това трябва да се преподава в училище!“
Ако финансовата грамотност имаше лозунг, това щеше да е той. Всеки път, когато темата стане актуална, някой с възторг пита защо в училище не са му преподавали повече за данъците. платформа за безплатни уроци по математика
Това е разбираемо недоволство. Когато се сблъскате с безкрайния поток от финансови продукти и документи, е естествено да се запитате защо образованието ви не ви е подготвило по-добре за реалния свят.
Въпреки че преподаването на финансова грамотност в училищата е добро начало, то никога няма да бъде пълно решение. В този разговор липсва една важна заинтересована страна: родителите.
Проучванията показват, че родителите имат ключова роля в предаването на финансовите нагласи, поведение и знания на децата си, както чрез пример, така и чрез пряко преподаване.
Установено е, че 94% от учениците получават информация за паричните въпроси от родителите си, а децата, които го правят, превъзхождат по финансова грамотност тези, които не го правят.
Финансовото образование започва много преди децата да постъпят в училище, от неформалните „уроци по пари“, на които те редовно стават свидетели у дома. платформа за безплатни уроци по математика
Въпреки това всеки пети родител казва, че не знае как да образова по-добре децата си за финансите, а трима от всеки петима казват, че не биха били уверени да преподават теми като инвестиране в акции.
Това показва сериозен пропуск в инструментариума на родителите и има своите последствия. Неотдавнашното проучване на HILDA установи, че финансовата грамотност е изостанала, особено сред хората под 35 години.
Така че не можем да разчитаме само на училищата. Родителите трябва да бъдат част от решението. Теорията, която се преподава в училище, може бързо да бъде подкопана, ако тези уроци не се затвърждават или не се моделират вкъщи.
Помогнал съм на стотици възрастни да поемат контрола върху финансите си, включително на безброй родители, и съм се убедил от първа ръка, че финансовото усъвършенстване на родителите е от полза за цялото семейство.
Финансовата увереност дава възможност на родителите да водят по-здравословни разговори за парите у дома и да помагат на децата си да упражняват умения като бюджетиране и инвестиране от ранна възраст. След като знаят как, родителите често искат да предадат това житейско умение на децата си. уебинар
Това със сигурност важи за 32-годишната Санди Гокал, която наскоро посрещна първото си дете. Преди няколко години Санди току-що е закупила първото си жилище заедно със съпруга си и се е чувствала претоварена откъм финанси.
„Докато растях, парите не бяха нещо, за което родителите ми говореха открито. Говореха за спестяване, но това беше всичко. След като се оженихме, купихме имот и изведнъж имах огромна ипотека, но все още нямах представа какво правя с финансите си. Не знаех нищо за неща като инвестиране, данъци или пенсионно осигуряване. Беше нервно“, казва тя.
Санди решава да се запише в програма за финансово обучение и по-малко от пет години по-късно тя и съпругът ѝ изплащат повече от половината от ипотеката си, утрояват баланса на суперфонда на Санди и спестяват повече от 100 000 долара.образование
След като е изпитала ползите от финансовото образование, Санди казва, че сега иска да предаде това на детето си от възможно най-ранна възраст.
„Радвам се, че имам уменията да дам на детето си такова ниво на финансово образование, каквото не получих, когато растях. Планирам да провеждам открити разговори по теми като спестяване и харчене. Надявам се също така да създадем инвестиционен фонд за детето ни и да го използваме като инструмент, който да му помогне да научи повече за инвестирането“, казва тя.
Запитана дали иска да има финансово образование в училищата, Санди отговаря, че предпочита да поеме по-активна роля в обучението на детето си за парите.образование
„Ако това се преподава в училищата, това е чудесно, но аз няма да чакам училището да научи детето ми на нещо толкова важно. Според мен родителите играят по-голяма роля в ежедневието. Детето ми ще наблюдава какво правя и ще чува разговорите, които водя всеки ден. „
Санди не греши. Финансовото образование започва много преди децата да постъпят в училище, от неформалните „уроци за парите“, на които те редовно стават свидетели у дома.
Така че, въпреки че училището може да бъде полезно допълнение, ако искаме да подобрим нивото на финансова грамотност на младите хора, не можем да си позволим да забравим за първите „учители“, които децата имат: родителите.
Съветите, дадени в тази статия, са от общ характер и нямат за цел да повлияят на решенията на читателите относно инвестирането или финансовите продукти. Преди да вземат каквото и да било финансово решение, инвеститорите винаги трябва да търсят собствен професионален съвет, който да отчита личните им обстоятелства. ОБР